Peer program na 1. stupni

Čím dál častěji se setkáváme s různými druhy závislostí. Vyskytují se nejen v životě dospělých, ale bohužel i u nezletilých dětí. Naše škola proti závislostem bojuje organizací peer programů, kdy starší žáci předávají těm mladším informace o prevenci a dalších činnostech poškozující vlastní zdraví. Peer aktivisté, žáci osmých a devátých tříd vyjíždí každý rok spolu s metodiky prevence na dvoudenní pobyt, kde se seznamují s problematikou různých druhů rizikového chování a vytvářejí prezentace na dané téma. Své prezentace doplňují hrami, kvízy, scénkami a praktickými ukázkami.

V letošním školním roce proběhlo 10. 5. a 11. 5. setkání peer aktivistů s dětmi ve 4. a 5. třídách. Peer aktivisté do svých programů pro mladší žáky zařadili mimo jiné vyprávění o nebezpečném vlivu kouření, alkoholu a návykových látek. Žákům promítali prezentace a vedli dialogy o šikaně s tím, jak se jejím formám bránit. Seznámili je rovněž s bezplatnou linkou bezpečí a se schránkou důvěry, která je umístěna ve škole. Při praktické ukázce kouřící panny Sue zjistili, jak nebezpečné je kouření, jaké škodlivé látky se mohou dostat do těla a co mohou způsobit. A taky si jednoduše matematicky vypočítali, jak drahé je kouření a co všechno by si mohli koupit a pořídit ve svém životě, kdyby nekouřili a nepili alkohol. Vyzkoušeli si alkoholové brýle, které simulovaly opilost. V současnosti je vrstevnické pozitivní ovlivňování postojů a názorů považováno za jeden z nejefektivnějších způsobů předcházení sociálně patologických jevů. A na naší škole se staly peer programy tradicí, ve které chceme pokračovat.