J.A.K. SE DŘÍVE UČILO

Jaká jsou zákoutí vesmíru a vypadala škola vždycky tak jako dnes? To jsme se 5.11.2019 s 5.A vydali zjistit do Uherského Brodu. Cestou z tamního nádraží do centra města jsme procházeli kolem modelů planet Sluneční soustavy, jež nám naznačovaly první z cílů naší exkurze – Planetárium.   V malé místnosti s otočnými židlemi jsme se usadili a koukali na kopuli nad námi, kde se nám před očima promítala noční obloha se souhvězdími. Pak následoval filmový program Svět planet, v němž jsme se dozvěděli informace o objevování vesmíru a jednotlivých planetách.    Z planetária jsem se rychle přesunuli do nedalekého Muzea Jana Ámose Komenského. Velmi milá paní průvodkyně nás provedla stálou expozicí a pověděla nám mnoho zajímavostí ze života této významné české osobnosti i o tehdejší době. Po zhlédnutí krátkého filmu ve Studni poznání jsme měli možnost nahlédnout do pomyslné knihovny spisovatele a viděli ukázku jeho rukopisu. Následoval program Orbis Pictus – vešli jsme do staré třídy, zasedli do starých lavic a „pan učitel“ nás učil způsobem, jakým se učilo v době J. A. Komenského bez jeho metod. Nevyhnuli jsme se ani ukázkám tělesných trestů. Pak začala škola podle Učitele národů – Škola hrou, což bylo o poznání příjemnější. A opravdu musíme uznat, že přízvisko Učitel národů přísluší Janu Ámosi Komenskému právem.