10.10.2011

Místo, kde žijeme

Vlastivědná vycházka do Kostelan nad Moravou...Ve čtvrtek 6. října se  5. B vypravila do Kostelan.  Kostelanské   děti  čekaly  na zastávce na děti ze Starého Města, které přijely autobusem společně s panem učitelem a paní asistentkou. Společně jsme šli k památníku Raka, kde jsme se seznámili s  historií obce. Hned na to jsme šli na obecní úřad.  Tam nás přivítal pan starosta Duda  a povídal nám o obci v současnosti, kde si můžeme prohlédnout zajímavosti obce  a mluvil také o rozsvěcování mostu o Vánocích. Když jsme se pak s panem starostou rozloučili, zamířili jsme ke kostelu. Tam jsme si přečetli o jeho historii  a  mohli se podívat přes mříž dovnitř. Od kostela jsme šli k nýtovanému mostu přes řeku Moravu. Ani tam jsme na čtení nezapomněli. 25. prosince se na tomto mostě koná osvětlení, kde se svíčky ve čtyřlitrových lahvích spouštějí na provázcích z mostu dolů. Odraz na vodě pak vytváří různé obrazce. Z mostu jsme šli k přírodní rezervaci Tůně, kde jsme potichu pozorovali volavku. Až volavka po chvilce odletěla, tak jsme si přečetli o Tůních -  co tam žije a co u nich můžeme potkat. Po cestě z Tůní k přístavišti nám někteří kamarádi ukázali svá domácí zvířátka. Pak jsme přišli na přístaviště, kde jsme se rozdělili. Kostelanské děti s paní asistentkou šly  chystat ohniště a špekáčky a  staroměstské děti s panem učitelem se šly podívat na krávy pasoucí se u řeky Moravy. Až se vrátili bylo už vše nachystané. Špekáčky, chleba, pití i oheň. Když byly špekáčky opečeně a snědené,  tak jsme psali malý test. Ten se týkal naší obce. První, druhé a třetí místo jsme ocenili malou odměnou. Poté jsme se pěšky vrátili po cyklostezce zpět do školy.
                                                         Barbora Dvořáková, 5. B