15.04.2012

Poznáváme země EU

Když se řekne pátek 13., všichni očekávají nějakou smůlu nebo pohromu. U nás na II. stupni tomu tak ale rozhodně nebylo.
Pátek 13. dubna byl věnován prezentacím projektu Poznáváme země EU, na které se žáci 7. ročníků dlouho připravovali. Jejich práce sklidila velký úspěch a potlesk. Celkem vystoupilo šest skupinek, Trpaslíci Evropy, Hudba Evropy, Bobři v našich řekách, Etiketa stolování napříč Evropou, Pokrmy EU a Sladké mámení. První na řadu přišli Trpaslíci Evropy. Nepřijeli Sněhurčini evropští známí, ale žáci pod vedením pana učitele Navrátila posluchačům představili nejmenší státy Evropy.
Pokud máte rádi hudbu, líbila by se vám prezentace druhé skupinky s názvem Hudba Evropy, kterou vedla paní učitelka Maxerová. Dozvěděli byste se, co se poslouchá nejen u nás, ale i v Polsku, Itálii, Španělsku, Slovensku a Anglii.
Kdo neví, jakou barvu mají bobří zuby, měl by si poslechnout prezentaci třetí „bobří“ skupinky. Žáci s panem učitelem Motyčkou se zaměřili na bobry v našich řekách a zábavnou formou seznámili posluchače s těmito živočichy.
Čtvrtou prezentací v pořadí byla Etiketa stolování napříč Evropou. Žáci kolem paní učitelky Blažkové nejprve  názorně svým spolužákům předvedli, jak to vypadá, když se lidé v restauračním zařízení chovat neumějí, a posléze ukázali, jak by tomu mělo správně být.
Poslední dvě prezentace patřily gurmánům, milovníkům jídla a dezertů. Žáci s paní učitelkou Vandovou přichystali dva plné stoly s dobrotami z různých koutů Evropy. Všichni přítomní tak mohli ochutnat např. slovenské halušky, dánský bramborový salát aj.
Sladkou tečkou programu bylo Sladké mámení. Nezazpívala Helena Vondráčková, ale skupinka v čele s paní učitelkou Královou vytvořila prezentaci o dezertech, sladkostech a jiných evropských dobrotách. Na místě byl k ochutnání i slavný Sacherův dort, nebo vafle se šlehačkou a Štramberské uši.
Všichni zúčastnění mi dají zapravdu, když řeknu, že prezentace se opravdu vydařily a že pátek 13. měli jen ti, co na místě být nemohli.