10.03.2024

Příběhy našich sousedů

Příběhy deseti pamětníků představili žáci během slavnostní prezentace 7. března 2024 ve Společensko-kulturním centru ve Starém Městě.

Závěrečné prezentace vzdělávacího projektu organizace Post Bellum Příběhy našich sousedů se zúčastnilo 10 týmů základních škol z Holešovska a Uherskohradišťska. Mezi těmito školami nechyběla ani ZŠ Staré Město, kterou zastupovali žáci 8. ročníku – Anna Ferdová, Kateřina Janoušková, Tomáš Kubíček a Marie Pleváková pod vedením své učitelky dějepisu Jarmily Balážové.

Na prezentaci zazněly nezapomenutelné příběhy deseti pamětníků, kteří zažili svět jinak, než ho známe my. Mohli jsme se tak přenést do období 2. světové války i období komunistického režimu. Příběhy vyprávěly o náletech na Zlín, Kroměříž, osvobozování Kunovic, Hluku i Uherského Ostrohu, slyšeli jsme o přídělových lístcích, odevzdávání stanovených dávek, výuce náboženství, praktikách StB, odboji, Židech a dalších zajímavých událostech.

Tým staroměstské školy si vybral do projektu jako pamětníka pana Františka Ingra, který se rád podělil o své zážitky z r. 1985, kdy se na Velehradě konala k 1100. výročí úmrtí Metoděje pouť, kterou komunisté nazývali Mírové slavnosti. Pan Ingr poskytl žákům dobové fotografie i zvukové nahrávky z této události. Měli tak jedinečnou šanci vyzkoušet si práci, která v sobě zahrnuje profesi historika, novináře a dokumentaristy. Na projektu žáci pracovali 6 měsíců ve svém volném čase, kdy museli objevit ve svém městě pamětníka se zajímavým příběhem, seznámit se s dobovými materiály a vše zpracovat do stručné videoreportáže. Odnesli si nezapomenutelné zážitky jak ze samotné práce, tak ze setkání s pamětníkem, z workshopu i slavnostní prezentace.

Všechny příběhy sledovali také odborní garanti z Českého rozhlasu Zlín, Slováckého muzea a Gymnázia v Uherském Hradišti. S těmi měli žáci po skončení prezentace možnost rozebrat svou práci. O kulturní program se postarali žáci třídy 8. D pod vedením ředitele školy Jana Zábranského.

Akce se uskutečnila za finanční podpory města Staré Město a dalších zúčastněných měst.

Děkujeme všem, kteří přišli a podpořili všechny mladé dokumentaristy.

Prezentaci žáků lze zhlédnout na stránkách: https://www.pribehynasichsousedu.cz/holesovsko-a-hradistsko

Jarmila Balážová