Projekt třeťáků Jak lidé žili dříve a návštěva skanzenu Rochus

V měsíci listopadu probíhal ve třetích ročnících několikadenní projekt o tom, jak lidé žili dříve. V den zahájení projektu se objevili ve třídách žáci i paní učitelky oblečené ve starodávném oblečení, krojích, čepicích, šátcích a vlňácích. Učení si přinesli v plátěných taškách nebo v košíku a jednoduché svačiny byly zabaleny v ranečku či utěrce. Při vstupu do třídy museli odevzdat polínko do kamen. Jejich úkolem bylo také zajistit a připravit výstavu pro ostatní žáky a veřejnost ze starých předmětů, které používali jejich rodiče, prarodiče a známí.
Dělali rozhovory se staršími členy své rodiny, kreslili předměty, vyhledávali informace, luštili křížovky, vyzkoušeli si krasopis, přiřazovali názvy starodávných povolání (doškař, lazebník apod.), a tak vznikaly pěkné práce. Na budově prvního stupně ZŠ Staré Město jsme otevřeli 22. 11. výstavu starodávných
předmětů, kreseb a písemných prací. Kdo přišel na výstavu Jak lidé žili dříve, jistě nelitoval. K vidění byla pestrobarevnost starodávných předmětů, např. grmolec, řehtačka, kávomlýnek, petrolejová lampa, valcha a také velmi vzácná bible z r. 1697.
Odměnou pro třeťáky za skvělou a pečlivou práci bylo 5. 12. setkání s Mikulášem ve skanzenu Rochus. Během programu Adventní čas je tady zas - jim byla interaktivní formou ukázána rukodělná výroba a řemesla vztahující se k adventu a Vánocům. Drali peří, zdobili perníčky, spřádali vlnu, pekli oplatky a seznámili se s tradicemi a lidovými obyčeji vánočního období na Slovácku.