12.06.2016

Téma 2. světové války nejen z učebnice dějepisu...

V pátek 10. června opět navštívili naši školu nadšenci pro vojenskou historii. Pro žáky 9. ročníku připravili zážitkovou hodinu dějepisu, tentokrát na téma 2. sv. válka. Nejdříve jsme vyslechli zajímavé povídání o předmnichovském opevnění naší republiky, dověděli jsme se např. o pevnosti Dobrošov či dělostřelecké tvrzi Hůrka. Pak se hovořilo o čs. jednotce, která absolvovala pochod z Buzuluku do Prahy. Prohlédli jsme si britské uniformy a sovětské zbraně – samonabíjecí pušku SVT, nejslavnější samopal 2. světové války PPŠ-41 na 72 nábojů (typická válečná ruční zbraň s jednoduchou konstrukcí vhodná pro masovou výrobu), potěžkali jsme i klasickou pěchotní pušku. Viděli jsme také uniformu vojáka Wehrmachtu s vybavením do hor – cepínem, brýlemi proti mrazu a sněhu, tvrdými botami do skal, do rukou jsme mohli vzít přes 70 let staré chlebníky, polní láhev, vojenský řád, polní lopatku, zbytek miny, originální obvaz s rokem výroby 1942, zaujal nás i dobový tisk. Dobrovolník z každé třídy si mohl vyzkoušet vojenskou uniformu příslušníka 1. čs. armádního sboru i držení pušky. Přesvědčil se o tom, že pohyb v nepříliš pohodlném oděvu s těžkou zbraní nebyl zrovna jednoduchý. V závěru hodiny byl čas i na četné dotazy. Děkujeme p. Juříčkovi, p. Sajblovi a jejich dvěma kolegům za ukázky a také za zajímavé povídání o masovém utrpení i hrdinství, které přinesla 2. světová válka.