19.12.2013

Trestní odpovědnost

Ve středu 18. prosince navštívila nás žáky 8.tříd paní policistka Šabatová. Poučovala o trestní odpovědnosti, do jaké škody se jedná o přestupek a do jaké o trestný čin. Od kolika let jsme trestně zodpovědní a od kolika let můžeme jít do vězení! Věděli jste, že v Anglii jsou děti trestně zodpovědné od 10 let? V Řecku od 12 a v Německu od 14? Slyšeli jsme i věci, které jsme věděli - že osobám mladším 18let je zakázáno prodávat alkoholické a tabákové výrobky. Člověk, který jim prodá tyto výrobky, se dopouští přestupku. A jaký je vlastně rozdíl mezi přestupkem a trestným činem? Za přestupek je pokuta do 5000 Kč, řeší ho přestupkový zákon. Trestný čin je čin, který je pro společnost nebezpečný (krádež, vražda, padělání peněz). Mladistvým se trestní sazba snižuje na polovinu.

Kateřina Jansková, Kristýna Lukášová, VIII.B