Výměnný pobyt žáků 9. D v Rietbergu

Minulý týden, 1. – 7. května, proběhl první mezinárodní výměnný pobyt v rámci programu Erasmus+, kterého se zúčastnilo 17 žáků z 9.D v německém Rietbergu, spolkové republice Vestfálsko. Tento pobyt byl zorganizován volnočasovými centry Droste – Haus Verl a Klubko ve spolupráci s naší školou. Tomuto pobytu předcházely společné online aktivity s německými spolužáky, při kterých měli žáci možnost se vzájemně poznat, oťukat se a nebát se společně komunikovat. Jednou z vydařených aktivit bylo společné vaření, kdy si naši žáci vyzkoušeli uvařit tradiční německý pokrm. V pondělí 1.5. jsme všichni plni nadšení a očekávání vyrazili na cestu do Rietbergu. Po dlouhé skoro 12ti hodinové cestě byla naše výprava velmi vřele přijata v německém Drostehausu a poté se naši žáci rozjeli do svých hostitelských rodin, kde bydleli po celý týden. Během celého týdne bylo naší vlajkovou lodí Gymnázium Jana Nepomuckého v Rietbergu, ve kterém proběhly společné seznamovací hry a také aktivity na projektu „Já, ty a naše Evropa – dílna budoucnosti“. Pro žáky byl připraven opravdu bohatý program: Ralley po městě Rietberg, kde za splněné úkoly byli žáci pozváni na zmrzlinu. Skvělou zábavu přineslo dobrodružné odpoledne v lanovém centru a v neposlední řadě celodenní výlet do nádherného historického města Münster, kde nás čekala na šlapadlech, prohlídka historického centra a také GPS hra – Geocaching. Ve čtvrtek a pátek pak žáci ve skupinách pracovali na projektu – Dílna budoucnosti. Žáci měli pojmenovat problémy současnosti, najít řešení a následně tuto změnu kreativně zpracovat. Vznikly tak nádherné projekty jako např. kreativně pomalovaná zeď na hřišti gymnázia, kterou připravila skupina zabývající se diskriminací. Dále sbírka pro bezdomovce, kde žáci vybrali více než 60 euro. Další skupina vytvořila animaci na téma „Fake friends“ a jiná video s tématem „Alkohol, drogy, kouření“. Projekty byly velmi vydařené a skvěle odprezentované v jazyce anglickém. V pátek proběhl společný německo-český večer. Hostitelské rodiny připravily pohoštění a naši žáci kvíz pro hostitelské rodiny o České republice, slavných osobnostech, historii či jídle. V podání moderátora Marka Fikese byl tento kvíz třešničkou na dortu společně stráveného týdne. Za velmi zdařilou akci musíme poděkovat všem, kteří se na ní podíleli – německým partnerům, Klubku a učitelům. Poděkování patří i našim žákům za skvělou reprezentaci školy.